На даний час ростуть ціни на енергоносії, внаслідок чого тепло у вашому будинку стає все дорожчим, і питання експлуатаційних витрат виходять на основні позиції при виборі житла, показником енергозбереження будівлі служить об'єм витраченої теплової енергії за увесь рік на обігрів одного квадратного метра площі (кВт-год/м²).

Енергоефективний будинок — таким терміном зазвичай називають будинок з низьким споживанням енергії порівняно із стандартними будинками. У таких будинках застосовується підвищена термоізоляція, мінімізується кількість містків холоду, встановлюються енергоефективні вікна, оболонка всього будинку герметична, що виключає всякі протяги і проникнення повітря ззовні, вентиляція з обов'язковою рекуперацією теплової енергії, а також жорсткі вимоги щодо опалювання.

Для країн Євросоюзу є пріоритетом розвиток будівництва енергоефективних будинків, Європейська Комісія випустила в 2002 році Директиву щодо Енергоспоживання Будівель в Європі. До 2020 року Європейський Союз будуватиме будинки тільки нульового енергоспоживання.

У більшості Європейських країн з 2002 вимога щодо обігріву енергоефективних будівель складає не більше 60 кВт/м²рік.

Вперше Німеччина ввела нормативи на підвищення термоізоляції будівель в 1979 р. Ці нормативи відмінили в 2002 році Постановою щодо Енергозбереження (Energieeinsparverordnung, EnEV), вона обмежувала споживання енергії для будівлі, що знову будується, з початку 2008 року (постанова EnEV 2007 року) застосовується обов'язкове маркування щодо енергоспоживання усіх житлових будівель, а з 2009 року і нежитлових. Після введення нової постанови EnEV 2009, стандарт мінімуму скорочений на 30%.

Стандарти пасивного будинку встановлюються Інститутом Passivhaus. Застосовується концепція умовного палива, виражена в літрах, використовувана для загального числа первинної енергії, витраченої на опалювання 1 м² будівлі. Наприклад, поняття «3-х літровий будинок» означає те, що ця будівля витрачає не більше 3-х літрів рідинного палива в рік на опалювання одного квадратного метра площі будинку, що відповідає приблизно 30 кВт/год теплової енергії на квадратний метр площі, а концепція Пасивного будинку, відповідає параметрам «1,5 літрового будинку» вона передбачає споживання енергії на рівні 15 кВт/год на метр квадратний площі в рік, що еквівалентно 1,5 літрів рідинного палива, це максимальний рівень споживання енергії для пасивного будинку.

Енергозберігаючий будинок не може споживати більше 70 кВт/год на метр квадратний в рік, це максимальний рівень споживання енергії для енергозберігаючих будинків, якщо цей рівень перевищений, то цей об'єкт не може вважатися енергозберігаючим.

ЄВРОПЕЙСЬКА КЛАСИФІКАЦІЯ БУДІВЕЛЬ В ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД РІВНЯ ЕНЕРГОСПОЖИВАННЯ:

  • Стара будівля — (будівля побудована до 1970 р.) такі будівлі потребують у кількості 300 кВт/год енергії на 1м² площі в рік.
  • Нова будівля — (побудована в період з 1970 р. по 2000 р.) такі будівлі не більше 150 кВт-год/м² в рік
  • Будинок низького споживання енергії — (починаючи з 2002 року в Європі заборонено будівництво будинків нижчого стандарту) - не більше 60 кВт-год/м² в рік
  • Пасивний будинок — не більше 15 кВт-год/м² в рік
  • Будинок нульової енергії  — (Будинок, що архітектурно має той же стандарт, що і пасивний будинок, але інженерія оснащена таким чином, щоб споживати тільки ту енергію, яку сам будинок і виробляє) - 0 кВт-год/м²рік.
  • «Будинок плюс енергії» або «активний будинок» — (Будинок, який за допомогою встановленого в ньому устаткування: сонячних батарей, колекторів, теплових насосів, вентиляційних рекуператорів, ґрунтових теплообмінників і т.п. виробляло б більше енергії, ніж саме споживало).

Енергоспоживання середньостатистичних будівель в Україні складає в середньому 400 - 600 кВт-год/ м² в рік. У кращих випадках воно може досягати рівня 200 - 350 кВт-год/ м² в рік.

Енергоефективні технології в Україні

Існує психологічна проблема, - в Україні і в Країнах СНД не звикли економити на енергоносіях. У Радянському Союзі в економічну модель закладалася дармова енергія, яка вважалася невичерпною, і відтоді ми ще не навчилися раціонально використовувати енергоносії. Сучасний будівельний ринок України представляє хаос з неякісних будівельних матеріалів і послуг. Німецьке будівництво радикально відрізняється від Українського. У Німеччині шукають ефективні проекти рішення, знижують собівартість. Українське ж будівництво не має чітких термінів закінчення, воно незліченне. Архітектор спланував красу, девелопер спростив проект, генеральний підрядник переробив так, щоб було зручно йому, а вже на самому фактичному будівництві дрібні підрядники використали найдешевші будівельні матеріали, некваліфікованих робітників, які псують навіть хороші матеріали. Який у підсумку буде результат і термін закінчення невідомо.

Важливо не лише дешево побудувати, але і мати хороші експлуатаційні і економічні показники, в нашому варіанті більшість будівельних організацій працюють за схемою «побудував-продав-забув».

На жаль і сама держава досі не прийняла ніяких з вищеперелічених європейських стандартів і норматив, вже сьогодні існує гостра необхідність прийняти офіційні нормативи, які чітко розділять стандарти і поняття, що хаотично співіснують на даний момент на будівельному ринку, які тільки вводять покупців в оману і незнання сучасних стандартів і рівнів якості житла.

Перешкод на шляху енергоефективних технологій багато в нашій країні. Але розуміння того, що комори природи не бездонні, що, будуючи холодні будинки в одній з найхолодніших країн світу, ми розоряємо в першу чергу себе.

Характеристики энергоэффективности сборного дома

Показник 1,5 літровий будинок 3х літрового будинку 5-літрового будинку
Щорічне споживання енергії для опалювання (на квадратний метр площі будинку) < 15 кВт/год < 30 кВт/год < 50 кВт/год
U - значення зовнішніх стін < 0,16 Вт/м2 K < 0,18 Вт/м2 K < 0,24 Вт/м2 K
U - значення даху < 0,10 Вт/м2 K < 0,18 Вт/м2 K < 0,24 Вт/м2 K
U - значення фундаменту < 0,15 Вт/м2 K < 0,23 Вт/м2 K < 0,30 Вт/м2 K
U - значення вікон < 0.70 Вт/м2 K < 0.70 Вт/м2 K < 1,3 Вт/м2 K
Контрольована вентиляція з рекуперацією > 75%